پیام دکتر شهرام عظیمی

 دبیر علمی نهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

در اكثريت قريب به اتفاق كشورهـا، دندانپزشكان مورد احترام افراد عام و خاص آن جامعه مى‌باشند. به راحتى مى‌توان در زواياى چهره فرد مقابل، نشانه‌هـاى تحسين و احترام  زمانى كه دكتر دندانپزشك خود را معرفى مى‌كند مشاهـده نمود. ممكن است در وهـله اول اين منزلت اجتماعى را ناشى از درآمد ظاهـراً بالاى اين حرفه تلقى كنيد. اما آيا ما دندانپزشكان اين موفقيت اجتماعى را مديون صورت حساب‌هـاى دندانپزشکی و يا دستمزد‌هـاى به ظاهـر بالا هـستيم ؟
اگر صرف ميزان درآمد و نرخ دستمزد، ملاك كسب وجهـه اجتماعى محسوب مى‌شد بسيارند افرادى كه بدون زحمت درآمدهاى سرشار و غير قابل مقايسه با آنچه شاغلان اين حرفه كسب مى‌كنند به ليست دارايى خود اضافه مى‌كنند، ولى هـمگى اذعان داريم كه آنها از جايگاه اجتماعى مناسبى برخودار نيستند. پس دليل اين موفقيت حرفه‌اى و جايگاه اجتماعى را بايد در پس مسايلى فراتر از ميزان درآمد جستجو كرد.
حرفه دندانپزشكى در محيط محدود و پر چالش دهـان در جنگ بى‌پايان با ميكروب‌ها، كنترل بزاق و زبان، ديد غير مستقيم و محدود به بيماران ارائه مى‌شود. اين در حالى است كه به دنبال قرن‌هـا دندان كشيدن‌هـاى بدون بي‌حسى و دردناك، ترس از دندانپزشكى به صورت ژن به هـمگى ما رسوخ كرده و يافتن بيمارى كه بدون ترس و با طيب خاطر روى صندلى قرار گيرد به محالات تبديل شده است. به اين ترتيب عاملى بسيارتاثيرگذار به نام اضطراب بيمار به مشكلات كارى ما دندانپزشكان افزوده شده است.
 بيماران، اهـميت نگهداری هر دندان و حفظ مخاط سالم دهان به عنوان عضو ارزشمند بدن واقف هـستند و از دندانپزشك انتظار درمان موفقيت آميز و درمان‌های موفق بلند مدت را دارند. بيماران طالب دندان‌هاى سفيد و لبخند زيبا هستند. بيماران انتظاردريافت درمان‌هـاى به دور از درد و اضطراب را دارند و خلاصه اينكه هـمگام با پيشرفت علم و تكنولوژى سطح انتظارات بيماران هم بالا رفته و طالب دريافت برترين سرويس درمانى هستند.
از طرفى دندانپزشك به عنوان يك فرد درمان‌گر مسئول مديريت محيط پذيرش، ارائه طرح درمان، ارائه طيف بسيار وسيعى از درمان‌هـا به صورت كاملاً قائم به فرد و تلفيق آميزه‌اى از علم با تكنيك در هـر مرحله از درمان مى‌باشد.
در اين ميان نقش دندانپزشكى كه به صورت عمومى به ارائه خدمات به بيماران مى‌پردازد چشمگير و درخور توجه مى‌باشد. در طول روز و در اوج روال معمول هـر كلينيك، دندانپزشك به طور مداوم در حال تغيير حيطه درمانى و وفق دادن ذهـن خود با اصول و قواعد آن حيطه درمانى مى‌باشد. ترميم يك دندان با كامپوزيت، كشيدن دندان بيمار بعدى، قالب‌گيرى پروتز ايمپلنت بيمار بعدى، روت كانال تراپي بيمار اورژانس بين بيماران، تراش و قالب‌گيرى بعدى، بيمار بعدى و بيمار بعدى و ..... تا پايان روز و ادامه اين داستان در روز بعد!
واقعيت اين است كه هـر كدام از اين درمان‌هـاى روتين و به ظاهـر ساده، علم و دانش وسيعى را طلب مى‌كند و هـر روش درمانى نيز جداگانه نيازمند اينسترومت‌ها و مواد مصرفى است كه حتى يك دستيار آموزش ديده در پشتيبانى اين هـمه حيطه‌هاى متنوع به راحتى سر در گم مى‌شود.  براى يك ترميم كامپوزيت دندانپزشك به ناچار تمام قواعد تراش، باندينگ، كامپوزيت، رنگ، زيبايي و..... را در ذهـن خود مرور كرده و وسايل را آماده مى‌كند. سپس هـمين روال در بيمار بعدى براى جراحى فيكسچر ايمپلنت و در بيمار بعدى براى قالب‌گيرى روكش دندان و ...... تا انتهـاى روز ادامه دارد.
حال زمانى مهـارت و تسلط دندانپزشك نمود پيدا مى‌كند كه طرح درمان بيمار فعلى ترميم عميق باشد و در حين تراش حفره شاخك پالپى اكسپوز شود. در طى چند ثانيه تمامى مقدمات ذهـنى لاینر و كف بندى و غيره از ذهـن كنار گذاشته شده و حيطه جديدى شامل تعداد، طول و انحناى كانال جايگزين مى‌شود و به موازات آن ست اينسترومنت‌ها نيز به كل جابجا مى‌شوند. پايانى براى اين قبيل مثال‌هـا متصور نيستم.
و دندانپزشك آن درمان‌گر توانمندى است كه تمامى اين حيطه‌هـاى درمانى را با تلفيق علم، تكنيك و هـنر دست به طور مستمر به طيف وسيعى از بيماران با سلائق و انتظارات گوناگون ارائه داده و در اين مسير از سلامتى بدن خود مايه مى‌گذارد.
بله، تمامى اين توانائى‌هـا از چشم بيماران به دور نمانده و من اعتقاد دارم كه منزلت اجتماعى دندانپزشكان از اين قابليت ريشه مى‌گيرد. در اكثر دانشكده‌هـاى دندانپزشكى كشورهـاى پيشرفته، متقاضيان از فيلترهـاى متعدد مصاحبه عبور مى‌كنند. دغدغه اعضاى اين كميته‌ها بررسى خصوصيات فردى متقاضى از قبيل هـوش هـيجانى، بهداشت روحى و فيزيك متناسب و غيره مى‌باشد تا به اين ترتيب ضمن ارائه درمان‌هـاى برتر از حفظ جايگاه اجتماعى اين حرفه نيز اطمينان يابند!
نهمين كنگره علمی انجمن دندانپزشكان عمومى ايران در شرف برگزارى است و افتخار دارم كه به عنوان دبير علمى اين واقعه مهم علمى در كنار شما باشم.  با مقدمه‌اى كه در خصوص قابليت و توانائى شما هـمكاران ارائه دادم به خوبى سنگينى اين بار را بر دوشم احساس كرده و تمامى توانم را براى برگزارى برنامه‌اى علمى در خور شأن شما هـمكاران گرامى به كار خواهـم بست.
چشم به راه قدم سبز تك تك شما دوستان خواهـم بود.

دكتر شهـرام عظيمى
متخصص اندودانتيكس و دبير علمى نهـمين كنگره دندانپزشكان عمومى ايران
   1393/9/10 16:09


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )