پیام دکتر لیلا صدقی

دبیر اجرائی علمی کنگره نهم

هدف آموزش‌ها
ماندگاری بیشتر درمان

در انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، برای انتخاب تم کنگره علمی سالیانه انجمن، جلسات متعددی برگزار می‌کنیم و نتیجه این جلسات را در شورای مشاوران علمی کنگره که با حضور جمعی از اساتید و فرهیختگان کشورمان برگزار می‌شود به نقد و بررسی می‌کشانیم. چرا که "تم کنگره" خط مشی کنگره را تعیین می‌کند و نشان دهنده شناخت برگزارکنندگان کنگره از مسیری است که می‌خواهند در آن گام بردارند. اگر تم کنگره با نیازهای جامعه دندانپزشکی کشور و در نهایت بیماران‌مان ، همخوانی نداشته باشد، ‌قطعاً کنگره موفقی نخواهد بود.
تم نهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران "تکنیک برتر دندانپزشک، درمان بهتر بیمار" برگزیده شد. هدف از انتخاب این تم، صرفاً آموزش مواد و وسایل جدید و روش‌های درمانی جدید نیست یعنی عرضه روش‌ها و مواد جدید همیشه به بهتر شدن درمان کمک نمی‌کنند. چرا که ممکن است "جدیدترین تکنیک، برترین تکنیک" نباشد.
عوامل متعددی در تعیین یک تکنیک برتر نقش دارند از جمله سهولت روش درمان، ماندگاری بیشتر درمان،‌ صرفه جویی در وقت و هزینه، حفظ بافت دندان بیش از پیش و ...
مواد و وسایل و تجهیزات  دندانپزشکی بسیاری هستند که صرفاً با تبلیغات به مطب‌های تک تک ما، راه پیدا کردند ولی بلااستفاده در گوشه‌ای خاک می‌خورند و به بایگانی تاریخ پیوسته‌اند.
این امر چند مشکل را به وجود می‌آورد اول بخشی از درآمد، صرف خریدن وسایلی می‌شوند که کارایی لازم را ندارند. دوم بسیاری از مواد غیرضروری، باقیمانده و تاریخ مصرف آنها می‌گذرد. سوم از همه مهمتر اینکه یک انتخاب اشتباه، یک درمان نامناسب را برای بیمار ما در بردارد که اگر قابل جبران هم باشد، باز هم اعتماد بیمار به توانمندی دندانپزشک از بین می‌رود.
قطعاً برای متخصصین رشته‌های مختلف، این راه هموارتر است چون فقط لازم است تنها به وسایل، مواد و تکنیک‌های برتر یک رشته، اشراف کامل داشته باشند ولی برای دندانپزشکان عمومی که در کشور، بیش از 3/2 جمعیت کل دندانپزشکان کشور را تشکیل می‌دهند، پیدا کردن احاطه جامع بر همه مواد، وسایل و تکنیک‌های برتر، کاری است بس دشوار.
باعث دلگرمی و افتخار دندانپزشکان عمومی است که اساتید بزرگوار و توانمندی در هر رشته تخصصی هستند که ثمره سال‌ها علم اندوزی و تجربه‌شان را عاشقانه و خالصانه در اختیار ما قرار می‌دهند، بیاموزیم و بیش از پیش خدمتگزار بیماران‌مان باشیم.
   1393/9/10 16:12


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )